چوب

چوب ابتدا ماده ای حیاتی برای ساخت ابزار های اولیه، خانه و قایق برای حرکت در رودها بوده است. سپس برای ساخت اکثر اشیا و ابزار های سودمندی که انسان قرن ها برای پیشرفت زندگی خود به آن ها نیاز داشتند، به کار رفت. این ماده یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت است که بشر در طول تاریخ از آن بهره برده است و تنها مصالح ساختمانی است که از منبع قابل تجدید بدست می آید.

بخشی از فناوری صنعت چوب بر اثر تلاش صنعتگران باقی مانده است، ولی بیشتر آن ها به ناچار از بین رفته و با مواد و روش های دیگری که نتیجه انقلاب صنعتی بشر است، جایگزین شده است.

چوب تنها منبع تجدید پذیر است. نفت و زغال و دیگر معادن سرانجام روزی تمام خواهند شد، ولی جنگلی که خوب نگهداری و محافظت شود به طور نامحدود به تولید چوب ادامه خواهد داد. این ماده با ارزش جایگاه برجسته ای در اقتصاد جهانی دارد به طوری که تولید سالانه آن در جهان ۲۵۰۰ میلیون متر مکعب است. خواص فیزیکی و شیمیایی و نیز مکانیکی چوب اکنون آن را بی جانشین کرده است .

چوب یکی از مفید ترین موادی است که ما در اختیار داریم زیرا یک کامپوزیت طبیعی است . این ماده از استحکام بالایی برخوردار است اما می‌توان به سادگی آن را برید و به شکل های مختلف درآورد و کالاهای پراستفاده ای مانند پالت چوبی را از آن تهیه کرد.

در باره ما

چوب